Szukaj projektu

domy garaże
Powierzchnia użytkowa
Ilość kondygnacji
parterowe
z poddaszem użytkowym
piętrowe
Garaż
bez garażu
jednostanowiskowy
dwustanowiskowy
Rodzaj budynku
jednorodzinne
dwurodzinne
bliźniak
szeregówka
wielorodzinne
mieszkalne z częścią usługową
letniskowe
Pracownia
Artinex
Dobre Domy
Dom dla Ciebie
Dom na Piątkę
Domena
Dominanta
Domowe Klimaty
Domus
MG Projekt
Z500
Kolekcje
top
nowoczesne
na wąską działkę
tanie w budowie
z wejściem od południa
energooszczędne NF-40
drewniane
letniskowe
szeregowe
bliźniacze
wielorodzinne
dwupokoleniowe
dworkowe
tradycyjne

Domy tanie w budowie

« powrót do listy artykułów

Ogromne koszty, konieczność posiłkowania się kredytem i długoletnie spłacanie rat to elementy, które nieodłącznie kojarzone są z decyzją o budowie własnego domu.

Jak się okazuje, te spędzające sen z oczu obawy mogą okazać się bezpodstawne, a wspomniane olbrzymie koszty mogą zostać znacznie obniżone. Przede wszystkim należy zastanowić się i przynajmniej spróbować odpowiedzieć na pytanie, jaki dom jest tani w budowie.

Projekty tanich domów

Architekci zgodnie stwierdzają, że jednym z najważniejszych czynników, dzięki któremu cena domu może zostać obniżona jest wystrzeganie się skomplikowanych projektów. Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie zamierzonego celu jest skupienie się na formie budynku, ktróego bryła zbliżać się będzie kształtem do prostopadłościanu. Pozbawienie go zdobień w postaci kolumn, arkad lub podcieni dodatkowo ułatwi obniżanie kosztów. Trzeba się jednak pogodzić z koniecznością rezygnacji z balkonów.

Obecne na rynku projekty domów tanich w budowie zakładają brak podpiwniczenia. Środki finansowe potrzebne do budowy piwnicy są zaskakująco duże. Składa się na to kilka kwestii, z których najbardziej oczywiste są wysokie ceny materiałów i samego wykonania. To ostatnie wiąże się z dość problematycznym zagadnieniem izolacji przed wilgocią. Konieczne jest nie tylko zabezpieczenie piwnicy z przenikaniem wilgoci z gruntu (tzw. izolacja pionowa), ale również zabezpieczenie ścian przed przenikaniem wilgoci z fundamentów (izolacja pozioma). Według specjalistów za rezygnacją z piwnicy przemawia również chęć uniknięcia kosztów związanych z zapobieganiem sporych ucieczek ciepła. Z podobnych powodów projekty domów tanich w budowie nie uwzględniają garażu w bryle samego budynku.

Dom tani a dom mały

Zwarta konstrukcja budynku, o której wspomniano wyżej, wiąże się nierozerwalnie z potrzebą optymalnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz. Chodzi głównie o właściwie dobrany układ pomieszczeń przy równoczesnej niewielkiej powierzchni ścian. W praktyce przekłada się to najczęściej na rozwiązania w postaci poddasza użytkowego. Warto również pomyśleć i zaplanować, które pomieszczenia są niezbędne, a które niepotrzebne i można z nich zrezygnować.

Technologia oszczędzania

Projekty domów tanich w budowie zakładają użycie do ich konstrukcji najprostszych i najskuteczniejszych technologii. Zamiast trzech warstw ścian zastosowanie w tym przypadku znajdą ściany dwuwarstwowe. Zamiast nowoczesnej pompy ciepła, architekci proponują tworzący nastrój kominek z systemem dystrybucji ciepłego powietrza. Kto powiedział, że marzenia się nie spełniają?


Inne artykuły

Wróć do listy artykułów lub wybierz jeden z artykułów: