Szukaj projektu

domy garaże
Powierzchnia użytkowa
Ilość kondygnacji
parterowe
z poddaszem użytkowym
piętrowe
Garaż
bez garażu
jednostanowiskowy
dwustanowiskowy
Rodzaj budynku
jednorodzinne
dwurodzinne
bliźniak
szeregówka
wielorodzinne
mieszkalne z częścią usługową
letniskowe
Pracownia
Artinex
Dobre Domy
Dom dla Ciebie
Dom na Piątkę
Domena
Dominanta
Domowe Klimaty
Domus
MG Projekt
Z500
Kolekcje
top
nowoczesne
na wąską działkę
tanie w budowie
z wejściem od południa
energooszczędne NF-40
drewniane
letniskowe
szeregowe
bliźniacze
wielorodzinne
dwupokoleniowe
dworkowe
tradycyjne

Wyobraźmy sobie dom, w którym zużycie energii jest osiem razy mniejsze niż w budynkach tradycyjnych i nie stosuje się w nim w ogóle systemu grzewczego. Niemożliwe? Możliwe jak najbardziej ? coraz popularniejsze staje się stawianie domów pasywnych, które spełniają powyższe warunki.

Bardzo dobre parametry izolacyjne i zastosowanie szeregu rozwiązań minimalizujących zużycie energii sprawiają, że zapotrzebowanie na energię diametralnie spada i jest nawet osiem razy mniejsze niż w większości budynków stawianych wedle obowiązujących norm. Dzięki ogromnej redukcji zapotrzebowania na ciepło, nie trzeba w domach pasywnych stosować hydraulicznego systemu grzewczego ? wystarczy dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Domy pasywne korzystają także z promieniowania słonecznego, odzysku ciepła z wentylacji i ciepła pochodzącego od wewnętrznych źródeł, czyli np. urządzeń elektrycznych czy mieszkańców.

Do ogrzania jednego metra kwadratowego domu pasywnego w sezonie grzewczym wystarczy jedynie 15 kWh (kilowatogodzin) ? ta wartość odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, 1,7 metra sześciennego gazu lub 2,3 kg węgla. W standardowych domach to zapotrzebowanie dochodzi do 120 kWh na metr kwadratowy.

Konstrukcja domu pasywnego

Budynek pasywny to zwarta bryła, o oknach skierowanych w większości na stronę południową ? dzięki temu bierne zyski słoneczne pokrywają nawet do 40 proc. zapotrzebowania na ciepło. Montuje się w nich wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperatorem. Przegrody zewnętrzne są niezwykle szczelne i mają dobre parametry ciepłochłonne. W domach pasywnych stosuje się minimalnie 30 cm ocieplenia płyty fundamentowej ściany i dachu, a okna są najczęściej trzy szybowe i mają dodatkowo ocieplone ramy.

Jak już wspominaliśmy, domy pasywne nie posiadają standardowego systemu ogrzewania, wystarczy jedynie nadmuch ciepłego powietrza połączony z wentylacją mechaniczną. Opcjonalnie stosuje się pozyskiwanie ciepła z gruntu (ogrzewanie powietrza zewnętrznego w gruntowym wymienniku ciepła), a także kolektory słoneczne i pompę ciepła powietrze ? powietrze (w ten sposób pozyskujemy ciepło utajone z powietrza wentylacyjnego).

Ceny domów pasywnych

Obecnie w Polsce koszty budowy domu pasywnego są od 8 do 15 proc. wyższe niż przy budowie tradycyjnej. Nie zapominajmy jednak, że mieszkając w takim domu płacimy o wiele mniej za ogrzewanie, a koszty eksploatacji ( w tym koszty kapitału czy odsetek) są identyczne lub nawet niższe niż w standardowych budynkach. Dzięki zastosowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wzrasta również komfort codziennego życia w bardzo czystym powietrzu. Mieszkając w domu pasywnym tak naprawdę zupełnie uniezależniamy się od wzrastających cen nośników energii. Warto również nadmienić, że domy pasywne mają o wiele wyższą wartość i rynkową i nawet za kilkanaście lat wciąż będą innowacyjne i nowoczesne.


Inne artykuły

Wróć do listy artykułów lub wybierz jeden z artykułów:


Osoby które przeczytały ten artykuł znalazły go szukając:

  • Artykuł - dom pasywny
  • domy pasywne - ceny
  • projekty domów pasywnych